ISSMA CLASS C STATE RESULTS

A band's name in bold/italics indicates the first year the band placed in the Top 5 or (beginning in 1983) the Top 10.

 

  1973 State Contest Participating Bands  1974 State Contest Participating Bands
 1973 Finalists* 1974 Finalists
1 North Judson 1 Charlestown
2 Eastbrook (Marion) 2 Lawrenceburg
3 Forest Park (Ferdinand) 3 Blue River Valley (Mt. Summit)
4 Staunton 4 Salem
5 Southridge (Huntingburg) 5 South Spencer (Rockport)
    6 North Judson

  

1975 State Contest Participating Bands 1976 State Contest Participating Bands
1975 Finalists 1976 Finalists*
1 Charlestown 1 Southridge (Huntingburg)
2 North Judson 2 Forest Park (Ferdinand)
3 Salem 3 Roncalli (Indianapolis)
4 Union (Modoc) 4 North Judson
5 Forest Park (Ferdinand) 5 Wood Memorial (Oakland City)

  

1977 State Contest Participating Bands 1978 State Contest Participating Bands 
1977 Finalists 1978 Finalists
1 Springs Valley (French Lick) 1 Winamac
2 Roncalli (Indianapolis) 2 Springs Valley (French Lick)
3 Southridge (Huntingburg) 3 Union (Modoc)
4 Eastern (Pekin) 4 Eastern (Pekin)
5 Union (Modoc) 5 Northridge (Middlebury)

 

 1979 State Contest Participating Bands 1980 State Contest Participating Bands
1979 Finalists 1980 Finalists
1 Bluffton 1 Bluffton
2 Forest Park (Ferdinand) 2 Wapahani (Selma)
3 Rensselaer Central (Rensselaer) 3 Western Boone (Thorntown)
4 Winamac 4 Forest Park (Ferdinand)
5 Springs Valley (French Lick) tie Winamac

 

1981 ISSMA Participating Bands  1982 ISSMA Participating Bands
1981 State Finalists 1982 State Finalists
1 Brazil 1 Western (Russiaville)
2 Tell City 2 Brazil
3 Avon 3 Princeton
4 Western (Russiaville) tie Tell City
5 Western Boone (Thorntown) 5 Yorktown

 

1983 ISSMA Participating Bands 1984 ISSMA Participating Bands
1983 State Finalists# 1984 State Finalists*
1 Western (Russiaville) 1 Western (Russiaville)
2 Norwell (Ossian) 2 Maconaquah (Bunker Hill)
3 Brazil 3 Tell City
4 Scottsburg 4 Lewis Cass (Walton)
tie Tell City 5 Yorktown
6 Princeton 6 Princeton
7 Yorktown 7 Heritage Hills (Lincoln City)
8 Whiteland 8 Owen Valley (Spencer)
9 North Montgomery (Crawfordsville) 9 Southridge (Huntingburg)
10 Tippecanoe Valley (Mentone) 10 Norwell (Ossian)

  

1985 ISSMA Participating Bands 1986 ISSMA Participating Bands
1985 State Finalists 1986 State Finalists
1 Western (Russiaville) 1 Winchester
2 Scottsburg 2 Maconaquah (Bunker Hill)
3 Winchester 3 Lewis Cass (Walton)
4 Tell City 4 Tell City
5 Lewis Cass (Walton) 5 Beech Grove
6 Princeton 6 Princeton
7 Maconaquah (Bunker Hill) 7 Tippecanoe Valley (Mentone)
8 Yorktown 8 Rensselaer Central (Rensselaer)
9 Beech Grove 9 Danville
10 Southridge (Huntingburg) tie  Heritage Hills (Lincoln City)

 

1987 ISSMA Participating Bands 1988 ISSMA Participating Bands
1987 State Finalists 1988 State Finalists
1 Winchester 1 Lewis Cass (Walton)
2 Maconaquah (Bunker Hill) 2 Winchester
3 Tell City 3 Maconaquah (Bunker Hill)
4 Lewis Cass (Walton) 4 Tell City
5 Norwell (Ossian) 5 Paoli
6 Whiteland 6 Beech Grove
7 Rensselaer Central (Rensselaer) 7 Whiteland
8 Salem 8 Knox
9 Heritage Hills (Lincoln City) 9 South Spencer (Rockport)
10 Danville 10 Tippecanoe Valley (Mentone)

 

1989 ISSMA Participating Bands 1990 ISSMA Participating Bands
1989 State Finalists 1990 State Finalists
1 Scottsburg 1 Western (Russiaville)
2 Lewis Cass (Walton) 2 Scottsburg
3 Winchester 3 Lewis Cass (Walton)
4 Maconaquah (Bunker Hill) 4 Yorktown
5 South Spencer (Rockport) 5 Corydon Central (Corydon)
6 Tell City 6 Maconaquah (Bunker Hill)
7 Tippecanoe Valley (Mentone) 7 Winchester
8 New Palestine 8 Beech Grove
9 Northwestern (Kokomo) 9 Heritage Hills (Lincoln City)
10 Princeton 10 New Palestine

 

1991 ISSMA Participating Bands 1992 ISSMA Participating Bands
1991 State Finalists 1992 State Finalists
1 Western (Russiaville) 1 Paoli
2 Yorktown 2 Lewis Cass (Walton)
3 Lewis Cass (Walton) 3 Yorktown
4 Princeton 4 Western (Russiaville)
5 NorthWood (Nappanee) 5 Angola
6 Owen  Valley (Spencer) tie Corydon Central (Corydon)
7 Corydon Central (Corydon) 7 Knox
8 Whiteland 8 North Harrison (Ramsey)
9 Knox 9 Whiteland
10 New Palestine 10 Salem

 

1993 ISSMA Participating Bands 1994 ISSMA Participating Bands
1993 State Finalists 1994 State Finalists
1 Paoli 1 Owen Valley (Spencer)
2 Owen Valley (Spencer) 2 Paoli
3 Lewis Cass (Walton) 3 Scottsburg
4 Western (Russiaville) 4 Western (Russiaville)
5 Angola tie Whiteland
6 Scottsburg 6 Lewis Cass (Walton)
7 Yorktown 7 Winchester
8 Whiteland 8 Angola
9 Corydon Central (Corydon) 9 Corydon Central (Corydon)
10 Maconaquah (Bunker Hill) 10 Maconaquah (Bunker Hill)

 

1995 ISSMA Participating Bands 1996 ISSMA Participating Bands
1995 State Finalists 1996 State Finalists
1 Lewis Cass (Walton) 1 Western (Russiaville)
2 Paoli 2 Lewis Cass (Walton)
3 Scottsburg 3 Maconaquah (Bunker Hill)
4 Western (Russiaville) 4 Angola
5 Whiteland 5 Scottsburg
6 Winchester 6 Gibson Southern (Fort Branch)
7 Tippecanoe Valley (Mentone) 7 Corydon Central (Corydon)
8 Yorktown 8 New Palestine
9 Tell City 9 Owen Valley (Spencer)
10 Gibson Southern (Fort Branch) 10 Yorktown

 

1997 ISSMA Participating Bands 1998 ISSMA Participating Bands
1997 State Finalists 1998 State Finalists
1 Angola 1 Angola
2 Lewis Cass (Walton) 2 North Harrison (Ramsey)
3 Western (Russiaville) 3 Gibson Southern (Fort Branch)
4 Scottsburg 4 Lewis Cass (Walton)
5 Owen Valley (Spencer) 5 New Palestine
6 North Harrison (Ramsey) 6 Western (Russiaville)
7 Corydon Central (Corydon) 7 Tell City
8 Maconaquah (Bunker Hill) 8 Twin Lakes (Monticello)
9 Tell City 9 Corydon Central (Corydon)
10 Twin Lakes (Monticello) 10 Maconaquah (Bunker Hill)

 

1999 ISSMA Participating Bands 2000 ISSMA Participating Bands
1999 State Finalists 2000 State Finalists
1 North Harrison (Ramsey) 1 North Harrison (Ramsey)
2 Gibson Southern (Fort Branch) 2 Gibson Southern (Fort Branch)
3 Angola tie Lewis Cass (Walton)
4 Lewis Cass (Walton) 4 Edgewood (Ellettsville)
5 NorthWood (Nappanee) 5 Angola
6 Norwell (Ossian) 6 NorthWood (Nappanee)
7 Twin Lakes (Monticello) tie Norwell (Ossian)
8 Scottsburg 8 New Palestine
9 Tell City 9 Western (Russiaville)
10 Owen Valley (Spencer) 10 Scottsburg

 

2001 ISSMA Participating Bands 2002 ISSMA Participating Bands
2001 State Finalists 2002 State Finalists
1 Gibson Southern (Fort Branch) 1 Norwell (Ossian)
2 Norwell (Ossian) 2 Gibson Southern (Fort Branch)
3 Lewis Cass (Walton) 3 Lewis Cass (Walton)
4 Angola 4 Angola
5 Maconaquah (Bunker Hill) 5 Wayne (Fort Wayne)
6 North Harrison (Ramsey) 6 North Harrison (Ramsey)
7 Scottsburg 7 Twin Lakes (Monticello)
8 North Posey (Poseyville) 8 Edgewood (Ellettsville)
9 Concordia Lutheran (Fort Wayne) 9 Scottsburg
10 Corydon Central (Corydon) 10 Heritage Hills (Lincoln City)

 

2003 ISSMA Participating Bands 2004 ISSMA Participating Bands
2003 State Finalists 2004 State Finalists
1 Lewis Cass (Walton) 1 Gibson Southern (Fort Branch)
2 Gibson Southern (Fort Branch) 2 Lewis Cass (Walton)
3 Norwell (Ossian) 3 Norwell (Ossian)
4 North Harrison (Ramsey) 4 North Harrison (Ramsey)
5 Scottsburg 5 Maconaquah (Bunker Hill)
6 Maconaquah (Bunker Hill) 6 Western (Russiaville)
7 New Palestine 7 Concordia Lutheran (Fort Wayne)
8 NorthWood (Nappanee) 8 Heritage Hills (Lincoln City)
9 Concordia Lutheran (Fort Wayne) 9 Scottsburg
10 Corydon Central (Corydon) 10 Boonville

 

2005 ISSMA Participating Bands 2006 ISSMA Participating Bands
2005 State Finalists 2006 State Finals
1 Norwell (Ossian) 1 Norwell (Ossian)
2 Lewis Cass (Walton) 2 New Palestine
3 Maconaquah (Bunker Hill) 3 Maconaquah (Bunker Hill)
4 Western (Russiaville) 4 Gibson Southern (Fort Branch)
5 Gibson Southern (Fort Branch) 5 North Harrison (Ramsey)
6 New Castle Chrysler 6 Scottsburg
7 North Harrison (Ramsey) 7 Western (Russiaville)
8 Scottsburg 8 Heritage (Monroeville)
9 Heritage Hills (Lincoln City) 9 Lincoln (Vincennes)
tie Lincoln (Vincennes) 10 Mount Vernon

 

2007 ISSMA Participating Bands 2008 ISSMA Participating Bands
2007 State Finalists 2008 State Finalists
1 Gibson Southern (Fort Branch) 1 Western (Russiaville)
2 Western (Russiaville) 2 Norwell (Ossian)
3 New Palestine 3 NorthWood (Nappanee)
4 Norwell (Ossian) 4 Gibson Southern (Fort Branch)
5 Edgewood (Ellettsville) 5 Angola
6 NorthWood (Nappanee) 6 Concordia Lutheran (Fort Wayne)
7 Scottsburg 7 Heritage (Monroeville)
8 Concordia Lutheran (Fort Wayne) 8 Edgewood (Ellettsville)
9 Heritage Hills (Lincoln City) tie Scottsburg
10 Lincoln (Vincennes) 10 Mount Vernon

 

2009 ISSMA Participating Bands 2010 ISSMA Participating Bands 
2009 State Finalists 2010 State Finalists
1 Western (Russiaville) 1 Western (Russiaville)
2 Edgewood (Ellettsville) 2 Edgewood (Ellettsville)
3 Norwell (Ossian) 3 Norwell (Ossian)
4 Scottsburg 4 Scottsburg
5 Beech Grove 5 Plymouth
6 Heritage (Monroeville) 6 Gibson Southern (Fort Branch)
7 Fairfield (Goshen) 7 Beech Grove
8 Concordia Lutheran (Fort Wayne) 8 Concordia Lutheran (Fort Wayne)
9 Gibson Southern (Fort Branch) 9 Fairfield (Goshen)
10 Lincoln (Vincennes) 10 Heritage (Monroeville)

 

2011 ISSMA Participating Bands 2012 ISSMA Participating Bands 
2011 State Finalists  2012 State Finalists
1 Western (Russiaville) 1 Western (Russiaville)
2 Beech Grove 2 Concordia Lutheran (Fort Wayne)
3 Norwell (Ossian) 3 Edgewood (Ellettsville)
4 Concordia Lutheran (Fort Wayne) 4 Norwell (Ossian)
5 Edgewood (Ellettsville) 5 Beech Grove
6 North Harrison (Ramsey) 6 NorthWood (Nappanee)
7 Heritage Hills (Lincoln City) 7 Fairfield (Goshen)
8 Gibson Southern (Fort Branch) 8 Angola
9 Fairfield (Goshen) 9 North Harrison (Ramsey)
10 Leo 10 Lincoln (Vincennes)

 

   
2013 State Finalists 2014 State Finalists
1 Concordia Lutheran (Fort Wayne) 1 Western (Russiaville)
2 Western (Russiaville) 2 Edgewood (Ellettsville)
3 Beech Grove 3 Lewis Cass (Walton)
4 NorthWood (Nappanee) 4 Fairfield (Goshen)
5 Norwell (Ossian) 5 Twin Lakes (Monticello)
6 Edgewood (Ellettsville) 6 NorthWood (Nappanee)
7 Fairfield (Goshen) 7 Concordia Lutheran (Fort Wayne)
8 Angola 8 Angola
9 Lincoln (Vincennes) 9 Norwell (Ossian)
10 Mount Vernon 10 Scottsburg

 

   
2015 State Finalists 2016 State Finalists
1 Western (Russiaville) 1 Western (Russiaville)
2 Fairfield (Goshen) 2 Edgewood (Ellettsville)
3 Lewis Cass (Walton) 3 NorthWood (Nappanee)
4 Beech Grove 4 Lewis Cass (Walton)
5 NorthWood (Nappanee) 5 Lincoln (Vincennes)
6 Concordia Lutheran (Fort Wayne) 6 Beech Grove
7 Edgewood (Ellettsville) 7 Fairfield (Goshen)
8 Scottsburg 8 Concordia Lutheran (Fort Wayne)
9 Lincoln (Vincennes) 9 Boonville
10 Twin Lakes (Monticello) 10 Angola
11 Angola    

 

   
2017 State Finalists 2018 State Finalists
1 Lewis Cass (Walton) 1 Edgewood (Ellettsville)
2 Western (Russiaville) 2 Western (Russiaville)
3 NorthWood (Nappanee) 3 Lewis Cass (Walton)
4 Edgewood (Ellettsville) 4 Lincoln (Vincennes)
5 Concordia Lutheran (Fort Wayne) 5 NorthWood (Nappanee)
6 Twin Lakes (Monticello) 6 Norwell (Ossian)
7 Angola 7 Mount Vernon
8 Scottsburg 8 Concordia Lutheran (Fort Wayne)
9 Fairfield (Goshen) 9 Scottsburg
10 Knox 10 Owen Valley (Spencer)