ISSMA CLASS A STATE RESULTS

A band's name in bold/italics indicates the first year the band placed in the Top 5 or (beginning in 1983) the Top 10.

 

 

 1973 State Contest Participating Bands  1974 State Contest Participating Bands
 1973 Finalists* 1974 Finalists
1 Jasper 1 Haworth (Kokomo)
2 Lake Central (St. John) 2 Anderson
3 Roncalli (Indianapolis) 3 Jasper
4 Anderson 4 Greenwood
5 Penn (Mishawaka) 5 Lake Central (St. John)
    6 Memorial (Elkhart)

  

1975 State Contest Participating Bands 1976 State Contest Participating Bands
1975 Finalists 1976 Finalists*
1 Haworth (Kokomo) 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Ben Davis (Indianapolis) 2 Lake Central (St. John)
3 Lake Central (St. John) 3 Memorial (Elkhart)
4 Memorial (Elkhart) 4 Anderson
5 Jasper 5 Chesterton
    tie East Noble (Kendallville)

  

1977 State Contest Participating Bands  1978 State Contest Participating Bands 
1977 Finalists 1978 Finalists
1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Chesterton
2 Chesterton 2 Haworth (Kokomo)
3 Greenwood 3 Ben Davis (Indianapolis)
4 Northrop (Fort Wayne) 4 Memorial (Elkhart)
5 Anderson 5 Highland (Anderson)
tie Jasper

 

1979 State Contest Participating Bands 1980 State Contest Participating Bands
1979 Finalists 1980 Finalists
1 Chesterton 1 Chesterton
2 Greenwood 2 Ben Davis (Indianapolis)
3 Northrop (Fort Wayne) 3 Northrop (Fort Wayne)
4 New Castle Chrysler 4 Haworth (Kokomo)
5 Ben Davis (Indianapolis) 5 Snider (Fort Wayne)

 

1981 ISSMA Participating Bands  1982 ISSMA Participating Bands
1981 State Finalists 1982 State Finalists
1 Chesterton 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Northrop (Fort Wayne) 2 Chesterton
3 Ben Davis (Indianapolis) 3 North Side (Fort Wayne)
4 Greenwood 4 Northrop (Fort Wayne)
5 Snider (Fort Wayne) 5 Warren Central (Indianapolis)

 

1983 ISSMA Participating Bands 1984 ISSMA Participating Bands
1983 State Finalists# 1984 State Finalists*
1 Northrop (Fort Wayne) 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Ben Davis (Indianapolis) 2 Northrop (Fort Wayne)
3 North Side (Fort Wayne) 3 Chesterton
4 Chesterton 4 Lafayette Jefferson
5 Lafayette Jefferson 5 Snider (Fort Wayne)
6 Center Grove (Greenwood) 6 North Side (Fort Wayne)
7 Castle (Newburgh) 7 Madison Heights (Anderson)
8 Madison Heights (Anderson) 8 Highland (Anderson)
9 Warren Central (Indianapolis) 9 Avon
10 Lake Central (St. John) 10 Anderson

  

1985 ISSMA Participating Bands 1986 ISSMA Participating Bands
1985 State Finalists 1986 State Finalists
1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Center Grove (Greenwood) 2 Carmel
3 North Side (Fort Wayne) 3 Center Grove (Greenwood)
4 Lafayette Jefferson 4 Highland (Anderson)
5 Carmel 5 North Side (Fort Wayne)
6 Northrop (Fort Wayne) 6 Northrop (Fort Wayne)
7 Chesterton 7 Lawrence North (Indianapolis)
8 Kokomo 8 Snider (Fort Wayne)
9 Warren Central (Indianapolis) 9 Chesterton
10 Avon 10 Castle (Newburgh)

 

1987 ISSMA Participating Bands 1988 ISSMA Participating Bands
1987 State Finalists 1988 State Finalists
1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Center Grove (Greenwood) 2 Center Grove (Greenwood)
3 Carmel 3 Lawrence North (Indianapolis)
4 Northrop (Fort Wayne) 4 Northrop (Fort Wayne)
5 Lawrence North (Indianapolis) 5 Highland (Anderson)
6 Highland (Anderson) 6 Carmel
7 North Side (Fort Wayne) 7 North Side (Fort Wayne)
8 Lawrence Central (Indianapolis) 8 Bedford-North Lawrence (Bedford)
9 New Castle Chrysler 9 Kokomo
10 Castle (Newburgh) 10 Memorial (Elkhart)

 

1989 ISSMA Participating Bands 1990 ISSMA Participating Bands
1989 State Finalists 1990 State Finalists
1 Center Grove (Greenwood) 1 Carmel
2 Ben Davis (Indianapolis) 2 Center Grove (Greenwood)
3 Carmel 3 Lawrence North (Indianapolis)
4 Lawrence North (Indianapolis) 4 Ben Davis (Indianapolis)
5 North Side (Fort Wayne) 5 Northrop (Fort Wayne)
6 Northrop (Fort Wayne) 6 Castle (Newburgh)
7 Snider (Fort Wayne) 7 Snider (Fort Wayne)
8 Highland (Anderson) 8 North Side (Fort Wayne)
9 Bedford-North Lawrence (Bedford) 9 Highland (Anderson)
10 Castle (Newburgh) 10 New Castle Chrysler

 

1991 ISSMA Participating Bands 1992 ISSMA Participating Bands
1991 State Finalists 1992 State Finalists
1 Center Grove (Greenwood) 1 Homestead (Fort Wayne)
2 Lawrence North (Indianapolis) 2 Ben Davis (Indianapolis)
3 Ben Davis (Indianapolis) 3 Center Grove (Greenwood)
4 Carmel 4 Castle (Newburgh)
5 Northrop (Fort Wayne) 5 Carmel
6 Castle (Newburgh) 6 Lawrence North (Indianapolis)
7 Snider (Fort Wayne) 7 Northrop (Fort Wayne)
8 North Side (Fort Wayne) 8 North Side (Fort Wayne)
9 LaPorte 9 Highland (Anderson)
10 Kokomo 10 Lake Central (St. John)

 

1993 ISSMA Participating Bands 1994 ISSMA Participating Bands
1993 State Finalists 1994 State Finalists
1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Homestead (Fort Wayne)
2 Homestead (Fort Wayne) 2 Lawrence Central (Indianapolis)
3 Northrop (Fort Wayne) 3 Ben Davis (Indianapolis)
4 Center Grove (Greenwood) 4 Center Grove (Greenwood)
5 Carmel 5 Northrop (Fort Wayne)
6 Castle (Newburgh) 6 Castle (Newburgh)
7 Lawrence North (Indianapolis) 7 North Side (Fort Wayne)
8 North Side (Fort Wayne) 8 Carmel
9 Lake Central (St. John) 9 Lake Central (St. John)
10 Lafayette Jefferson 10 Penn (Mishawaka)

 

1995 ISSMA Participating Bands 1996 ISSMA Participating Bands
1995 State Finalists 1996 State Finalists
1 Homestead (Fort Wayne) 1 Homestead (Fort Wayne)
2 Ben Davis (Indianapolis) 2 Lawrence Central (Indianapolis)
3 Center Grove (Greenwood) 3 Carmel
4 Lawrence Central (Indianapolis) 4 Ben Davis (Indianapolis)
5 Northrop (Fort Wayne) 5 Northrop (Fort Wayne)
6 North Side (Fort Wayne) 6 Center Grove (Greenwood)
7 Carmel 7 North Side (Fort Wayne)
8 Castle (Newburgh) 8 Castle (Newburgh)
9 Lawrence North (Indianapolis) 9 Lake Central (St. John)
10 Columbus North 10 Lawrence North (Indianapolis)

 

1997 ISSMA Participating Bands 1998 ISSMA Participating Bands
1997 State Finalists 1998 State Finalists
1 Lawrence Central (Indianapolis) 1 Lawrence Central (Indianapolis)
2 Homestead (Fort Wayne) 2 Homestead (Fort Wayne)
3 Center Grove (Greenwood) 3 Carmel
4 Carmel 4 Center Grove (Greenwood)
5 Ben Davis (Indianapolis) 5 F.J. Reitz (Evansville)
6 Northrop (Fort Wayne) 6 Penn (Mishawaka)
7 F.J. Reitz (Evansville) 7 Castle (Newburgh)
8 Penn (Mishawaka) 8 Highland (Anderson)
9 Columbus North 9 Ben Davis (Indianapolis)
10 Lafayette Jefferson 10 Northrop (Fort Wayne)

 

1999 ISSMA Participating Bands 2000 ISSMA Participating Bands
1999 State Finalists 2000 State Finalists
1 Center Grove (Greenwood) 1 Lawrence Central (Indianapolis)
2 Lawrence Central (Indianapolis) 2 Carmel
3 Homestead (Fort Wayne) 3 Center Grove (Greenwood)
4 Carmel 4 Homestead (Fort Wayne)
5 Castle (Newburgh) 5 Castle (Newburgh)
6 Lawrence North (Indianapolis) tie Northrop (Fort Wayne)
7 Columbus North 7 Ben Davis (Indianapolis)
8 Penn (Mishawaka) 8 Warren Central (Indianapolis)
9 Kokomo 9 Snider (Fort Wayne)
10 Lake Central (St. John) 10 Lake Central (St. John)

 

2001 ISSMA Participating Bands 2002 ISSMA Participating Bands
2001 State Finalists 2002 State Finalists
1 Carmel 1 Carmel
2 Lawrence Central (Indianapolis) 2 Lawrence Central (Indianapolis)
3 Castle (Newburgh) 3 Center Grove (Greenwood)
4 Homestead (Fort Wayne) 4 Homestead (Fort Wayne)
5 Ben Davis (Indianapolis) 5 Castle (Newburgh)
6 Center Grove (Greenwood) 6 Northrop (Fort Wayne)
7 Penn (Mishawaka) 7 Columbus North
8 Northrop (Fort Wayne) 8 Ben Davis (Indianapolis)
9 Snider (Fort Wayne) 9 Lafayette Jefferson
10 Columbus North 10 Snider (Fort Wayne)

 

2003 ISSMA Participating Bands 2004 ISSMA Participating Bands
2003 State Finalists 2004 State Finalists
1 Avon 1 Avon
2 Homestead (Fort Wayne) 2 Lawrence Central (Indianapolis)
3 Center Grove (Greenwood) 3 Ben Davis (Indianapolis)
4 Lawrence Central (Indianapolis) 4 Homestead (Fort Wayne)
5 Carmel 5 Castle (Newburgh)
6 Lawrence North (Indianapolis) 6 Carmel
7 Ben Davis (Indianapolis) 7 Penn (Mishawaka)
8 Penn (Mishawaka) 8 Lawrence North (Indianapolis)
9 Columbus North 9 Snider (Fort Wayne)
10 Snider (Fort Wayne) 10 LaPorte

 

2005 ISSMA Participating Bands 2006 ISSMA Participating Bands
2005 State Finalists 2006 State Finalists
1 Avon 1 Avon
2 Castle (Newburgh) 2 Lawrence Central (Indianapolis)
tie Homestead (Fort Wayne) 3 Homestead (Fort Wayne)
4 Ben Davis (Indianapolis) 4 Center Grove (Greenwood)
5 Center Grove (Greenwood) 5 Penn (Mishawaka)
6 Penn (Mishawaka) 6 Ben Davis (Indianapolis)
7 Columbus North 7 Castle (Newburgh)
8 Lafayette Jefferson 8 Lake Central (St. John)
9 Northrop (Fort Wayne) 9 Snider (Fort Wayne)
10 LaPorte 10 Carroll (Fort Wayne)

 

2007 ISSMA Participating Bands 2008 ISSMA Participating Bands
2007 State Finalists 2008 State Finalists
1 Avon 1 Lawrence Central (Indianapolis)
2 Carmel 2 Avon
3 Ben Davis (Indianapolis) 3 Carmel
4 Homestead (Fort Wayne) 4 Homestead (Fort Wayne)
5 Penn (Mishawaka) 5 Lake Central (St. John)
6 Lawrence Central (Indianapolis) 6 Penn (Mishawaka)
7 Center Grove (Greenwood) 7 Center Grove (Greenwood)
8 Lake Central (St. John) 8 Warren Central (Indianapolis)
9 LaPorte 9 Castle (Newburgh)
10 Snider (Fort Wayne) 10 Ben Davis (Indianapolis)

 

2009 ISSMA Participating Bands 2010 ISSMA Participating Bands 
2009 State Finalists 2010 State Finalists
1 Avon 1 Avon
2 Lawrence Central (Indianapolis) 2 Lawrence Central (Indianapolis)
3 Center Grove (Greenwood) 3 Homestead (Fort Wayne)
4 Homestead (Fort Wayne) 4 Center Grove (Greenwood)
5 Ben Davis (Indianapolis) 5 Lake Central (St. John)
6 Penn (Mishawaka) 6 Warren Central (Indianapolis)
7 Columbus North 7 Lafayette Jefferson
8 Snider (Fort Wayne) 8 Ben Davis (Indianapolis)
9 Goshen 9 Penn (Mishawaka)
10 Lake Central (St. John) 10 Castle (Newburgh)

 

2011 ISSMA Participating Bands 2012 ISSMA Participating Bands 
2011 State Finalists  2012 State Finalists
1 Homestead (Fort Wayne) 1 Carmel
2 Avon 2 Homestead (Fort Wayne)
3 Carmel 3 Avon
4 Ben Davis (Indianapolis) 4 Center Grove (Greenwood)
5 Center Grove (Greenwood) 5 Lawrence Central (Indianapolis)
6 Lawrence Central (Indianapolis) 6 Lake Central (St. John)
7 Lake Central (St. John) 7 Ben Davis (Indianapolis)
tie Penn (Mishawaka) 8 Columbus North
9 Castle (Newburgh) 9 Penn (Mishawaka)
10 Franklin Central (Indianapolis) 10 Lawrence North (Indianapolis)

 

   
2013 State Finalists  2014 State Finals
1 Avon 1 Avon
2 Carmel 2 Carmel
3 Homestead (Fort Wayne) 3 Homestead (Fort Wayne)
4 Lake Central (St. John) 4 Lake Central (St. John) 
5 Lawrence Central (Indianapolis) 5 Center Grove (Greenwood)
6 Center Grove (Greenwood) 6 Lawrence North (Indianapolis)
7 Castle (Newburgh) 7 Castle (Newburgh)
8 Ben Davis (Indianapolis) 8 Goshen
9 Goshen 9 Penn (Mishawaka)
10 Carroll (Fort Wayne) 10 Carroll (Fort Wayne)

 

   
2015 State Finalists  2016 State Finals
1 Avon 1 Avon
2 Carmel 2 Carmel
3 Homestead (Fort Wayne) 3 Homestead (Fort Wayne)
4 Castle (Newburgh) 4 Castle (Newburgh)
5 Lake Central (St. John) 5 Center Grove (Greenwood)
6 Lawrence Central (Indianapolis) 6 Fishers
7 Penn (Mishawaka) 7 Brownsburg
8 Center Grove (Greenwood) 8 Lawrence North (Indianapolis)
9 Ben Davis (Indianapolis) 9 Columbus North
10 Goshen 10 Carroll (Fort Wayne)

  

   
2017 State Finalists  2018 State Finals
1 Homestead (Fort Wayne) 1 Carmel
2 Castle (Newburgh) 2 Avon
3 Center Grove (Greenwood) 3 Homestead (Fort Wayne)
4 Lawrence Central (Indianapolis) 4 Fishers
5 Concord (Elkhart) 5 Castle (Newburgh)
6 Lake Central (St. John) 6 Center Grove (Plainfield)
7 Fishers 7 Plainfield
8 Brownsburg 8 Carroll (Fort Wayne)
9 Carroll (Fort Wayne) 9 Concord (Elkhart)
10 Ben Davis (Indianapolis) 10 Penn (Mishawaka)